CES: Targi Elektroniki Konsumenckiej na półmetku...
Komentarze: 4
Targi CES w Las Vegas to raj dla zainteresowanych nowymi technologiami. Wśród przedstawionych do tej pory projektów są m.in. dwuekranowe netbooki, nowe procesory, cudowna maszyna Microsoftu Natal, telewizja 3D, ekrany OLED. Jak zawsze zaprezentowano niezliczoną ilość gadżetów.
Projekt Natal i tablety Microsoftu
Prezes Microsoftu Steve Ballmer wystąpił z jednym z hitów tych targów: systemem Natal do konsoli. Natal śledzi ruchy użytkownika i reaguje na nie, reaguje też na polecenia głosowe. Działa zgodnie z hasłem: „nie potrzebujesz kontrolera, sam jesteś kontrolerem.”
Microsoft zapowiedział, że z technologią zintegrowane będą konsole Xbox 360 - także modele obecnie dostępne w sprzedaży. Natal ma się pojawić w okolicach świąt Bożego Narodzenia 2010.
Wojna tabletów
Microsoft zaprezentował też trzy prototypowe tablety oparte na Windows 7. Zaprojektowały je firmy Archos, HP i Pegatron. Prezes Microsoftu nie zdradził jeszcze szczegółów tych projektów. Według doniesień medialnych tablety w sprzedaży mają pojawić się najwcześniej w połowie roku.
Główny konkurent Microsoftu, Apple, prawdopodobnie zaprezentuje swój nowy tablet (iSlate) w styczniu, do sprzedaży ma on trafić w marcu.
Samsung: kino domowe 3D, e-book z rysikiem do notatek
Wśród innych nowości prezentowanych na targach warto wymienić nowatorskie czytniki e-booków Samsunga, na których rysikiem można robić odręczne notatki.
Ta sama firma przedstawiła także zestaw kina domowego 3D, które ma trafić do produkcji jeszcze w tym roku oraz supercienki telewizor: LED TV 9000 ma dokładnie 7, 6 mm.
MSI: dwuekranowe netbooki
Micro-Star International (MSI) zaprezentowała dwa prototypowe modele dwuekranowych netbooków, z ekranami dotykowymi LCD na procesorze Intel Menlow. Dwa ekrany mają umożliwić korzystanie jednocześnie z laptopa i z czytnika e-booka.
Dell: netbook z ekranem w technologii OLED
Notebook Della Studio XPS 16 wyposażony został w ekran wykonany w technologii OLED (z wykorzystaniem świecących diod organicznych). OLED pobiera mniej prądu i daje obraz o wiele lepszej jakości niż ekrany ciekłokrystaliczne. Diody organiczne wytwarzają światło same, kiedy przepływa przez nie prąd, nie potrzebują w związku z tym podświetlenia.
Ekrany OLED są cienkie i elastyczne (można je zginać), mogą także być przezroczyste. Montowane są na razie w telefonach czy odtwarzaczach mp3, ale nie w komputerach przenośnych.
Nowe procesory Intela
Intel na targach CES przedstawił nową rodzinę procesorów: Intel Core i7, i5 oraz i3 ze zintegrowaną grafiką HD. Zostały wyprodukowane w technologii produkcji 32 nanometrów. „Zainwestowaliśmy w zeszłym roku w te technologie 7 mld dolarów i to w czasie kryzysu. Ale to już przynosi efekty” – mówił na targach Sean Maloney, wiceprezes Intela.
Nowa rodzina Intela ma być względnie tania i trafić do produkcji masowej komputerów i laptopów, a także do urządzeń przemysłowych, sprzętu medycznego, kas, bankomatów itp.
Oprócz tego Intel pokazał na targach nową wersję procesorów Atom dla urządzeń mobilnych (komputerów przenośnych, konsoli, smartfonów). W procesory Atom, które pojawiły się na rynku w 2008 roku, zaopatrzone są obecnie miliony urządzeń na całym świecie.
Setki gadżetów
Targi CES są rajem dla wielbicieli gadżetów. Nie zabrakło urządzeń takich jak miniprojektory, miniroboty, maska do nurkowania z kamerą HD czy Immerz KOR-fx, które ma poprawiać akustykę dźwięku wywołując wibracje w rejonie klatki piersiowej.
Dodaj komentarz